Search
Close this search box.

ODWILŻANIE W PRZEMYŚLE TWORZYW SZTUCZNYCH

PRZEMYSŁ TWORZYW SZTUCZNYCH JEST BARDZO ŚWIADOMY PROBLEMÓW ZWIĄZANYCH Z WILGOTNOŚCIĄ POWIETRZA, POCZĄWSZY OD POWSTAWANIA SKROPLENIA NA FORMACH, AŻ PO WCHŁANIANIE WILGOTNOŚCI PRZEZ GRANULE TWORZYW SZTUCZNYCH.

Operacje wtryskiwania i formowania na gorąco wykorzystują termoplasty, które są podgrzewane do stanu plastycznego i formowane za pomocą formy. Większość systemów stosuje schłodzoną wodę, aby utrzymać zimną powierzchnię formy, co skutkuje szybszym czasem formowania elementu i tym samym większą wydajnością produkcyjną. W rzeczywistości, ogólnie im zimniejsza forma, tym szybszy czas cyklu i większa wydajność produkcyjna.

Praca przy niskich temperaturach formy powoduje problemy z kondensacją na powierzchni formy, zwłaszcza w okresie letnim. Będzie to skutkować nieakceptowalnymi zaciekami na produkcie oraz korozją drogich form i prowadnic, wymagając naprawy lub nawet wymiany.

Ten problem pocenia można łatwo pokonać poprzez po prostu zwiększenie temperatury powierzchni formy. Jednakże, to nie będzie preferowane rozwiązanie, ponieważ oznaczałoby to wydłużenie czasu cyklu komponentów i zmniejszenie wydajności. Poprzez zastosowanie osuszacza powietrza, można osiągnąć temperaturę formy wynoszącą 5°C lub niższą, bez ryzyka pocenia.

Większa wydajność produkcyjna
Dzięki niskim temperaturom formy, osiągnie się szybsze czasy cyklu, a w niektórych przypadkach możliwe jest osiągnięcie redukcji przekraczających 30%, co prowadzi do większej wydajności produkcyjnej, niezależnie od warunków otoczenia.

Przechowywanie surowca
Podczas przechowywania surowca, zwykle granulek plastikowych w silosach, ważne jest ochrona ich przed wilgocią. Ponadto, systemy pneumatyczne mogą skorzystać z suchego powietrza, unikając zlepiania się formy i produktów. Dzięki osuszaczowi Seibu Giken DST można kontrolować wilgotność względną na całej linii produkcyjnej.

Suche powietrze można również stosować podczas przechowywania form. Nie ma potrzeby tracić czasu i wysiłku na smarowanie form – są one chronione przed korozją, gdy wilgotność względna wynosi poniżej 50%.

Udział

Zadaj nam pytanie

Receive the latest news

Subscribe To Our Newsletter

Get notified about new DST articles